ABD’de Sert Kripto Para Uyarıları: Yaptırım Çağrısı Geldi!

Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo liderliğindeki ABD Hazine Bakanlığı, Kongre’yi kripto para sektöründeki yasadışı faaliyetlere ilişkin endişeleri gidermek için ek yetki vermeye çağırıyor. Adeyemo, Bakanlığın milletvekillerine birden fazla öneri sunduğunu ve güçlü bir ikincil yaptırım rejimine duyulan ihtiyacı vurguladığını açıkladı.

Kripto para çağrısı dikkat çekti

Bakan Yardımcısı Adeyemo kısa süre önce yaptığı bir açıklamada Hazine Bakanlığı’nın ikincil bir yaptırım rejiminin oluşturulması için bastırdığını açıkladı. Önerilen bu rejim sadece bir firmayı ABD finansal sisteminden dışlamayı değil, aynı zamanda yaptırım uygulanan tarafla iş yapmaya devam eden herhangi bir kuruluşu da cezalandırmayı amaçlıyor. Adeyemo, Hamas gibi grupların dijital varlık ekosistemi içinde sığınak bulmalarını önlemenin önemini vurguladı.

Hamas gibi örgütlerin kripto para birimi kullanımına ilişkin raporların ardından ABD’li kanun yapıcılar tarafından dile getirilen endişeler üzerine harekete geçen Bakan Yardımcısı Adeyemo, kripto para birimlerinin terörizmin finansmanı için kötüye kullanılmasının önlenmesinin aciliyetini vurguladı. Bakanlığın önerileri arasında, gerekli terörle mücadele önlemlerini almadıkları sürece ABD dışında bulunan “dolar destekli stablecoin sağlayıcıları” tarafından ABD dolarının kullanımının kısıtlanması da yer alıyor.

Hazine Bakanlığı harekete geçti

Hazine Bakanlığı, kripto para sektöründeki yasadışı faaliyetlerle etkin bir şekilde mücadele etmek için yeni ikincil yaptırım araçları arıyor. Teklif, Banka Gizlilik Yasası (BSA) kapsamında verilen yetkilerin kripto para varlıklarını kapsayacak şekilde genişletilmesini içeriyor. Bu kapsamda “kripto para borsaları, Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları, sanal varlık cüzdanı sağlayıcıları, belirli blok zinciri doğrulayıcı düğümleri ve merkezi olmayan finansal hizmetleri” kapsayan bir BSA kategorisi oluşturuluyor.

Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Washington’da düzenlenen Blockchain Association etkinliğinde, stablecoin’lerin yasadışı unsurlar tarafından potansiyel kötüye kullanımı konusunda sert bir uyarıda bulundu. Adeyemo’nun uyarısı özellikle ABD dışında faaliyet gösteren dolar bazlı stabilcoin şirketlerini hedef alarak, terörist faaliyetleri önlemeye yönelik tedbirler almadan ABD para birimini kullanma ayrıcalığından yararlanmamaları gerektiğini vurguladı. Herhangi bir stablecoin’in adını açıkça belirtmemekle birlikte, Tether’in (USDT) endişelerine dahil olabileceği yönünde spekülasyonlar ortaya çıktı.

Suç örgütleri ve teröristler için engel çağrısı

Adeyemo, kripto para endüstrisinin suç örgütleri ve teröristler tarafından kullanılmasını proaktif olarak engelleyememesinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Teröristler ve uyuşturucu satıcıları tarafından istismar edildiği iddia edilen Binance anlaşması gibi örneklere atıfta bulunarak, sektörün ulusal güvenlik için açık ve mevcut riskini vurguladı.

Sonuç olarak, Hazine Bakan Yardımcısı Adeyemo, kripto para birimi endüstrisinin bilgi paylaşımı açısından ABD bankacılık sektöründen öğrenmesi gerektiğini vurguladı. Yasa dışı faaliyetleri kolaylaştıran uyumsuz şirketlere açık bir uyarıda bulunan Adeyemo, Hazine Bakanlığı’nın onları bulmaya ve eylemlerinden sorumlu tutmaya kararlı olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir