Burhanettin Bulut, Bakan Karaismailoğlu’na Sordu: Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı İşletecek Olan Şirketle Yapılan Protokolde Şakirpaşa Havalimanı’nın…

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, deprem bölgesine ulaşımda kritik öneme sahip Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın yıkımına ilişkin iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Bulut, “Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı işletecek olan şirketle yapılan protokolde Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılacağına ilişkin bir ifade var mıdır” diye sordu.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, deprem felaketinde bölgeye yardım ulaşmasında kritik rol oynayan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılmasına ilişkin iddiaları Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. Bulut, şunları söyledi:

“Adana Şakir Paşa Havalimanı’nın adını deprem felaketinde sıkça duydunuz. Bölgedeki havalimanlarında sıkıntı çıkınca Bölgenin tüm yardımları Adana havalimanından gerçekleşti. Gerek uluslararası gerekse yurt içinden yardımlar önce Adana havalimanına indi. Buradan Hatay’a, Adıyaman’a, Maraş’a gönderildi. Bu kadar stratejik ve önemli bir havalimanı olduğunu bu deprem felaketinde de gösterdi. Adana Şakir Paşa Havalimanı, 86 yıllık. Gerek uluslararası gerekse yurt içi uçuşlarda sıkça kullanılan bir havalimanı. Yılda en az 5 milyon insan bu havalimanını kullanıyor. Böylesi bir havalimanı uzunca bir süredir kapatılmak isteniyor. Buna hatta hemen 40 kilometre ileride yapılacak olan havalimanının işletmecisi yani yüklenici firması Süleyman Kozova bunu televizyonlardan, basın yoluyla deklere etti. ‘Adana havalimanının kapatılması gerekiyor’ dedi. Böylesi stratejik bir havalimanının kapatılacağını ifade eden bir şirket yetkilisine tek bir iktidar temsilcisi cevap vermedi. İktidar yetkilileri derken Adana’da önemli siyasi figürler var. Bir tanesi Ömer Çelik. Şu anda iktidar partisinin sözcüsü. Bu kişi Adana’da milletvekilliği yaptı. Hatta Adanalıların verdiği oylar nedeniyle de bakanlık yaptı. Ama Adana havalimanının kapatılacağına dair tek bir kelime etmiş değil. Bir başka milletvekili daha var. O da parti yönetiminde Jülide Sarıeroğlu bundan da bekliyoruz. Hani yeri geldiğinde şuraya aday buraya aday diye sürekli adı geçiyor. Sürekli saray ile ilgili bir sorun olduğunda Jülide Hanım’a koşuyor. Jülide Hanım, size de soruyorum. Adana havalimanı kapatılacak mı? Siz, şirket yetkilisi Adana havalimanı kapatılacak dediğinde Süleyman Kozova’ya cevap verebildiniz mi? Sizin ne bağınız var? Ey Ömer Çelik, sizin ne bağınız var? Ey Jülide Hanım, sizin bu şirketle bir bağınız var mı? Eğer o şirketle bağınız yoksa o zaman Adanalılar ile bağınız yok. O zaman Adanalılardan aldığınız oyları geri iade edin. Böylesi stratejik bir havalimanına sahip çıkmamak; Adanalıya sahip çıkmamaktır.

“BİZ, BIRAKIN BİR HAVALİMANININ KAPATILMASINI YENİLERİNİN AÇILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Bize her seferinde ‘Siz, Mersin Tarsus Havalimanı’na karşı mısınız’ diyorlar. Neden karşı olalım. Biz de isteriz. Tarsus’a bir havalimanı açılsın. Şu anda gelen göçler nedeniyle Mersin’de nüfus 3 milyonu buluyor. Hemen yanında Adana’da; Suriye’den gelen göçmenlerle nüfus 2 milyon 800’ü bulmuş durumda. İki tane yan yana üç milyonluk şehrin iki havalimanı olması kadar doğal bir şey yok. Türkiye’de diğer havalimanlarına bakın. 500 bin ile 1 milyon arasında birçok kentte havalimanı var. Hemen yan yana illerde bile havalimanı var. Avrupa’da birçok ülkede bir şehirde iki tane havalimanı var. Biz, bırakın bir havalimanının kapatılmasını yenilerinin açılmasını talep ediyoruz. Şakir Paşa Havalimanı’nın büyütülmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Yeri yanlış olabilir ona itirazımız var elbette. Kamulaştırırken yolsuzluk yapıldığını defalarca ifade ettik ama biz Mersin’de açılan o havalimanına karşı değiliz. Biz, Adana havalimanının kapatılmasına karşıyız. Bu deprem döneminde bu kadar ihtiyacın görüldüğü bir havalimanını kapatmak Adanalı’ya ihanettir. Adana’ya, Türkiye’ye ihanettir.”

“ŞAKİRPAŞA HAVALİMANI’NIN YENİLENMESİNE, GENİŞLETİLMESİNE YÖNELİK HERHANGİ BİR ÇALIŞMA VAR MIDIR”

Bulut, şunları sordu:

“Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın devreye girmesiyle, deprem sonrası önemi bir kez daha ortaya çıkan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın akıbeti ne olacaktır? Çukurova Bölgesel Havaalanı için, yolcu uçuş garanti sayısı verilmiş midir? Yıllık kaç yolcu uçuş garantisi verilmiştir? Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı işletecek olan şirketle yapılan protokolde Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılacağına ilişkin bir ifade var mıdır? Şakirpaşa Havalimanı’nın akıbeti hakkında Adanalı’ların endişelerini giderecek net bir açıklama ne zaman yapılacaktır? Şakirpaşa Havalimanı’nın yenilenmesine, genişletilmesine yönelik herhangi bir çalışma var mıdır?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir