Çocuğunuz sebze yemiyor mu? Çocuğunuza sebzeyi sevdirmek için hangi yolları denemelisiniz…

Çocuklar; tadını, görüntüsünü sevmediği için sebze yemeyi pek de sevmez. Genelde lezzeti daha güzel gelen makarna, köfte, mantı gibi yiyecekleri yiyecekleri yemek isterler. Tüm çabalara rağmen çocuğa sebze yedirmek bazen imkansızdır. Bu sorun sadece küçük çocuklarda değil, ne yazık ki bazen büyük çocuklarda da yaşanır. Sebze yemeye küçük yaşlarda alıştırılmayan çocuklar, ileriki yaşlarda da sebzeden uzak durur ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinemeyebilirler. Bu nedenle sebze sevmeyen çocuğa sebze yedirmenin yolları üzerine ciddi ciddi düşünmek ve gerekirse uzmanlardan destek almak önemlidir. Bu küçük ve tatlı savaşın galibi genelde çocuklar olur. Bu yazımızda çocuğunuza sebze yedirmenizi kolaylaştıracak ipuçları…

Ona seçenek sunarak işe başlayabilirsin

Her çocuk yemek söz konusu olduğunda ilk tercihini genelde daha sevdiği hamburger, köfte, patates kızartması gibi yiyeceklerden yana kullanır. Onlara kalsa her öğünde bu tarzdaki yiyeceklerin tüketilmesi, hatta şekerli besinlerin yenmesinde bir sakınca yoktur. Ancak dengeli ve sağlıklı bir beslenme için sebzeler de mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir. Bunu çocuğunla birlikte başarmak ve beslenme programı içerisine sebzeleri de koymak istiyorsan öğünlerde ona seçenekler sunarak işe başlayabilirsin. Ana yemeği onun sevdiği gibi yapabilir ve bununla sebze çorbası deneyebilirsin. Hamburgerin yanında ona eşlik edecek taze mevsim sebzelerinin bol olduğu bir salatayı hazırlayabilirsin. Böylelikle zaman içerisinde sebzeleri tanımaya ve bazılarının tatlarını da sevmeye başlayacaktır.

Sunumlarını daha eğlenceli hale getirebilirsin

Görselliğe önem ver!

Çocuklar görsel açıdan gözüne hitap eden, renkli ve eğlenceli şeylere daha çok ilgi duyuyorlar. Bu yüzden tabağını biraz neşelendirmeye ne dersin? Buharda haşladığın ya da çiğ sebzelerle tabaklarda oluşturabileceğin figürler sayesinde, çocuğun bunları yemeye çok daha istekli olacak! Bütün çocuklar ilk olarak eğlenmek ve gülmek isterler. Bu durum istisnasız şekilde yemek zamanı için de geçerlidir. Bunu ön planda tutarak sebze yemekleri hazırladığında çocuğunun tabağını daha eğlenceli, komik ve keyifli sunumlar ile hazırlayabilirsin. Sebzeleri daha komik şekillerde kesebilir, hayvan figürleri hazırlayabilir ya da her tabakta bir hikayenin farklı parçasını oluşturacak şekilde bir kurgu yapabilirsin. Bu şekilde çocuğun bir sonraki yemekte gelecek sebze tabağının ne olduğunu merak edecek ve senden bunu isteyecektir.

Sebzeler üzerine sohbet edebilirsiniz

Çocuklar daha küçük yaşlarda oldukları için sebzelerin beslenme düzeninde sahip olduğu önemi bilmezler. Bunun için onlara sebzelerin ne kadar değerli olduğunu ve sağlığımız için taşıdıkları önemi anlatmak da ebeveyn olarak senin görevindir. Her fırsatta ama çocuğunu da sıkmadan ona sebzelerin faydalarından, tadından ve genel olarak değerinden bahsedebilirsin. Sofraya ailece, hep birlikte oturmaya özen göstermeli ve burada zaman zaman masada bulunan sebzeler üzerine sohbetler edebilirsin. Bu yolla sebzelerin ne kadar önemli ve değerli olduğunu kavrayacak ve sebzeleri merak etmesini sağladığınızdan tatmak isteyecektir.

Sebze alışverişini birlikte yapabilirsin

Yine aynı şekilde çocuğuna sebzeleri sevdirmene yarayacak yöntemlerden biri de alışverişi birlikte yapmaktır. Taze sebzeleri satın alırken birlikte hareket edebilir ve ona bu esnada sebzeler hakkında bilgiler verebilirsin. Bu şekilde onları daha yakından tanımasını sağlayabilirsin. Eve döndüğünüzde ise yine birlikte bu sebzelerden güzel yemekler hazırlayabilirsin. Çocuğun, kendisinin de katkısı olan bu süreç sonunda ortaya çıkacak olan yemeği tatmak isteyecektir. Sen de bu yolla da ona sebzeleri sevdirebilirsin.

Yeşil renge biraz ara ver!

Çocuğun artık yeşil renkli olan her şeyi sebze zannederek tadının kötü olacağı fikrine kapılıyor. O zaman bir süre onu bu fikirden uzaklaştırmaya ne dersin? Daha renkli sebzeleri kullanarak bunlardan faydalanmasını sağlayabilirsin.

Mesela kırmızı ve sarı dolmalık biberler, havuç, domates, pancar, bal kabağı gibi sebzeleri kullanarak yapacağın yemekler çocuğunun ilgisini daha çok çekebilir. Hem de bu tarz renkli sebzeler A ve C vitaminleri açısından çok zengin!

Israrcı olma!

Çocuğun sebze yemiyor ve sen de çok ısrarcı oluyorsan, bu huyundan vazgeçmen lazım! Çünkü sevmediği bir şeyi yapmak için zorunda kalmak kimse için keyifli değil! Bu yüzden ısrar etme ama merak etmesini sağla. Mesela eşinle ıspanağın güzelliğinden, ıspanak yiyenleri kazandığı güçlerden bahsedip ilgisini çekebilirsin.

Sebzeleri sevdiği yemeklerle birlikte sun!

Mesela köfte mi seviyor, yanına birkaç parça karnabahar veya brokoli koy! Tavuk parçalarını bezelye taneleriyle karıştır. Yani aslında bu sebzeleri sunumun bir parçası yap. Bu yancı sebzeleri biraz süslemek de işe yarar bir yöntem!

Yemiyorsa gizli gizli yedir!

Tüm denemelerin başarısızlıkla mı sonuçlandı? Artık son çaren, sebzeleri yemeklerin içine gizleyerek faydalanmasını sağlamak! Mesela çorbaların içine brokoli, karnabahar ya da ıspanak ekle, köfteni maydanozla birlikte yoğur. Böylece bu sebzelere karşı küçük bir damak tadı oluşturabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir