Dolunay ne zaman, hangi tarihte gerçekleşecek? 2023 mart ayı Dolunay tarihi

Mart ayı Dolunay ne zaman, sorusu Yeni Ay’la birlikte gündeme gelmeye başladı. Dolunay ve yeni ay, astrolojide her ay meydana gelirken, burçlar üzerindeki etkilerini yakından takip edenler de mart ayında yaşanacak Dolunay tarihine odaklandı. Dolunay, Ay’ın Dünya’ya göre Güneş ile ters noktada kalmasına denir. Dolunay, Ay ile Güneş’in jeosentrik zahir (ekliptik) boylamlarının farkı 180 derece olduğunda gerçekleşir.

MART AYI DOLUNAY NE ZAMAN?

7 Mart Salı günü saat 15.40’ta Başak burcunda 16 derecede bir Dolunay gerçekleşiyor.

DOLUNAY’IN BURÇLARA ETKİSİ

Gizli kalmış sırlar ortaya çıkabilir. Hemen tepki vermek yerine gözlemleyerek her şeyi öğrenmeyi seçmelisin. Sonucu sen belirliyorsun. İlişkinde artık olmadığını fark ediyorsun kendini daha fazla incitmeden bunu sonlandırmalısın.

DOLUNAY NEDİR?

Dolunay, Ay’ın Güneş’e göre Dünya’nın ters tarafında kaldığı evresi. Dolunay, Ay ile Güneş’in jeosentrik zahir (ekliptik) boylamlarının farkı 180 derece olduğunda gerçekleşir. Bu durumda Ay, Dünya’ya göre Güneş ile ters noktalardadır.

Sinodik aya göre Ay’ın aynı evreleri arasındaki zaman ortalama 29.53 gündür. Bu sebeple yeniay ile başlayan Ay takvimine göre dolunay 14 veya 15. günde gerçekleşir. Kameri ay hep tam sayılardan oluştuğu için 29 veya 30 gün sürer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir