Kılıçdaroğlu yıllarca söylediklerini unuttu! “Benim namusum ve şerefim bu kadar ucuz mu?”

  •     HABER7

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, altılı masanın cumhurbaşkanı adayı olmasının ardından bugüne kadar söylediği sözleri unuttu. Şimdilerde parlamenter sisteme geçince partisinden istifa edeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz yıllarda sarfettiği, “Bir partinin genel başkanı cumhurbaşkanı adayı olmamalı” sözleri yeniden gündeme geldi. Kılıçdaroğlu’nun tutarsız sözleri ve davranışları yine görenleri şaşırtmadı.

İSTİFA ETMEMEK İÇİN MADDE KOYDU

6’lı koalisyonun ve ortağı HDP’nin cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Yıllardır Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı partili cumhurbaşkanı olmakla ve dolayısıyla 85 milyonun cumhurbaşkanı olamamakla, tarafsız olamamakla suçlayan Kılıçdaroğlu, şimdi bugüne kadar verdiği sözleri unuttu. 

‘tarafsız cumhurbaşkanı’ sözlerini diline pelesenk eden Kılıçdaroğlu, 6’lı masanın açıkladığı 12 maddelik yol haritasının 10’uncu maddesinde yer alan “Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, mevcut Cumhurbaşkanının – var ise- siyasi parti üyeliği sona erecektir.” sözleriyle ve adaylığının açıklanmasının ardından yapılan açıklamalarla CHP’deki görevinden istifa etmeyeceğini duyurdu. 

NE DEMİŞTİ?

Ancak Kılıçdaroğlu adaylığı ilan edilene kadar cumhurbaşkanı adayının bir partinin genel başkanı olmaması gerektiğini, parti genel başkanı olarak cumhurbaşkanı seçilirse tarafsız olamayacağını, namusu ve şerefi üzerine nasıl tarafsız bir şekilde yemin edeceğini ifade etmişti.

Kılıçdaroğlu 2017 yılında katıldığı bir programda partili cumhurbaşkanı adayı olmaması gerektiğini belirterek “Bir partinin genel başkanı cumhurbaşkanı adayı olmamalı. Bir partinin genel başkanı cumhurbaşkanı adayı olursa velev ki seçildi nasıl gidecek namusu ve şerefi üzerine yemin edecek ‘ben tarafsız olacağım’ diye? Benim namusum ve şerefim bu kadar ucuz mu? Ben nasıl namusum ve şerefim üzerinde tarih huzurunda ve büyük Türk milletinin önünde diyeceğim ki ‘tarafsız davranacağım’ O zaman demezler mi kardeşim tarafsızsan sen nasıl falan partinin üyesisin. Bunun akılla mantıkla bağdaşır yeri var mı? Namus ve şeref kavramı bu toplum için bu topraklar için hepimiz için çok değerlidir. Bu kadar ucuzladığını emin olun anlamak da zorluk çekiyorum.” demişti. 

YILLARDIR VERDİĞİ SÖZÜ TEK KALEMDE SİLDİ

CHP Genel Başkanı‘nın bu tutarsızlığı Türk halkını yine şaşırtmadı. Uzun yıllardır Türk siyasetinde yer alan ve verdiği onlarca sözü yiyerek tersini yapan Kılıçdaroğlu yine yıllarca sarf ettiği sözleri tek kalemde sildi. “Bir partinin genel başkanı cumhurbaşkanı adayı olmamalı” diyen Kılıçdaroğlu, bugün 13. cumhurbaşkanlığı için aday oldu ancak CHP Genel Başkanlığı görevinden istifa etmedi. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir