Adalet Bakanı, Yargıtay’ın kararına sessiz kaldı, Özgür Özel’in “Meclis’e darbe” açıklamasına tepki gösterdi!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargıtay’ın Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay için ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili olarak, “Karar Meclis’e, Anayasa’ya karşı darbe girişimidir. Ve karar AYM’nin tüzel kişiliğine karşı darbe girişimidir.  Halkı, bu kalkışmayı da bastırmaya davet ediyoruz”  diyen CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in açıklamasını “Son derece yanlış ve sorumsuzca bir harekettir” diyerek eleştirdi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, TİP milletvekili Can Atalay için “hak ihlali” kararı vererek, tahliyesinin gerektiğine hükmeden AYM kararını değerlendirirken, tarihe geçecek bir hükme imza attı. Yargıtay, AYM kararına rağmen Atalay’ın tahliyesini reddederken, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunma kararı da aldı. Kararı değerlendiren CHP Genel Başkanı Özgür Özel de durumu “Meclis’e darbe” olarak nitelendirdi. 

Özel’in açıklamasına X hesabında tepki gösteren, ancak Yargıtay’ın kararıyla ilgili bir yorumda bulunmayan Bakan Tunç, şunları yazdı:

“Gezi kalkışması sebebiyle Türk Ceza Kanununun 312. maddesi uyarınca, ‘cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan verilen kesinleşmiş mahkumiyet hükmü sonrasında, bu hükümle ilgili olarak verilen Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları üzerinden yapılan değerlendirmelerde ‘Meclise yönelik darbe yapıldığı’ şeklinde açıklamalarda bulunmak son derece yanlış ve sorumsuzca bir harekettir.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Mahkeme kararlarını bahane ederek sokak hareketleri çağrısında bulunmanın kimseye bir yararı yoktur. Hukuk devletinde sorunlar sokakta değil, yine hukuk içinde öngörülen mekanizmalarla çözülür.” 

TIKLAYIN | Türkiye tarihinde bir ilk: AYM kararına uymayan Yargıtay, Can Atalay hakkında ‘hak ihlali’ kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu!

TIKLAYIN – Yargıtay’ın kararı sonrası Özgür Özel’den açıklama: Bu karar düpedüz bir darbe girişimidir; halkı bu kalkışmayı bastırma davet ediyoruz

TIKLAYIN – Eski Adalet Bakanı Gül, Yargıtay kararını değerlendirdi: Adalet duygusu için endişe verici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir