Apple, San Diego’daki Siri & AI ekibini kapatıyor

2023 yılında işten çıkarmalardan kaçınmayı başaran Apple, son raporlara göre, Siri ve yapay zeka üzerine çalışan 121 kişilik bir ekibi kapatma kararı aldı. Bu ekip San Diego’da faaliyet gösteriyordu ve yeni gelişmelere göre, çalışanlar başka bir şehirdeki yeni bir bölüme geçiş yapamazlarsa işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya. San Diego’daki eski çalışanlar, Apple’dan ayrılmak veya taşınmak üzere Şubat ayı sonuna kadar karar vermeleri gerekiyor.

Bu grup, Data Operations Annotations olarak biliniyor ve Bloomberg’e göre, 121 kişilik ekip Çarşamba günü Austin’e taşınıp Teksas’taki ekiple birleşmeleri gerektiği konusunda bilgilendirildi. Konuyla ilgili bilgi sahibi olan ve kimliklerini gizli tutmak isteyen kişiler, bu çalışanların Şubat ayı sonuna kadar taşınıp taşınmayacaklarına karar vermeleri gerektiğini, aksi takdirde 26 Nisan’da işlerini kaybedeceklerini söyledi. Data Operations Annotations grubunun Çin, Hindistan, İrlanda ve İspanya gibi bölgelerde de ofisleri bulunuyor.

Bu kişiler, Siri’yi dinleyerek iyileştirmekle görevli ancak şanslılar için taşınma zorunluluğu yok. Bir Apple sözcüsü, Data Operations Annotations ekibinin çoğunluğunun zaten bulunduğu Austin kampüsüne taşınacağını söyledi. Taşınmayı kabul eden çalışanlar, Apple’daki mevcut rollerine devam etme fırsatına sahip olacaklar.

Apple, San Diego’daki Siri & AI ekibini kapatıyor

Ancak rapora göre, Apple’ın Siri ve yapay zeka ekibine başka bir plan hakkında bilgi verdiği, şirketin Ocak ayında San Diego içinde bir taşınma süreci için çalışanlara paketleme kutuları dağıttığı iddia ediliyor. Ancak çalışanlar için sürpriz bir şekilde, şimdi Austin’e taşınmaları gerekiyor ki bu herkes için mümkün olmayabilir.

Bazı çalışanlar, Austin’e taşınmak istemediklerini belirtti ve Apple’ın başka işlere başvurabileceklerini söylemesine rağmen, bu kişiler mühendislik derecelerine sahip olmadıkları için uygun olmayacaklarına inanıyor. Taşınmaya karar veren çalışanlar için işleri daha az acı verici hale getirmek amacıyla, Apple 7.000$’lık ödenekler sunuyor. Taşınmayacak olanlar ise rollerinin sona erdirileceğini ancak dört haftalık tazminat, Apple’da her çalıştıkları yıl için ek bir hafta ve altı ay sağlık sigortası teklif edileceğini öğrendi.

Apple, bu kararın mali yükleri azaltmak için alınıp alınmadığına dair bir yorum yapmadı, ancak şirketin ‘Apple GPT’ olarak adlandırılan ChatGPT rakibini bu yıl piyasaya sürmeye hazırlandığına dair raporlar var. Cupertino devinin kendi Büyük Dil Modelini Haziran veya Temmuz aylarında tanıtacağı söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir