Kaskoda mesleğe özel indirim; hangi mesleklere yüzde kaç indirim uygulanıyor?

.Hangi meslek gruplarına indirim var?

İndirimden yararlanan meslek grupları arasında ağırlıklı olarak beyaz yakalılar ve kamu çalışanları yer alıyor. Avukatlar, mimarlar, mühendisler, öğretmenler, öğretim üyeleri, memurlar, emekliler, sağlık çalışanları gibi meslek gruplarına indirim uygulanıyor.

İndirimler neden uygulanıyor?

Sigorta şirketleri, kaza riskini azaltmak için bu indirimleri uyguluyor. Kaza oranı düşük olan meslek gruplarına mensup kişilerin, daha dikkatli ve sorumluluk sahibi olduğu düşünülüyor. Bu nedenle, bu kişilere kasko poliçesi yaptırmak, sigorta şirketleri için daha az riskli olarak görülüyor.

Hangi sigorta şirketleri indirim uyguluyor?

Anadolu Sigorta, Allianz Türkiye, Generali Sigorta, Hepiyi Sigorta ve Ray Sigorta gibi sigorta şirketleri, mesleğe özel indirim uyguluyor.

Hangi sigorta şirketi ne uyguluyor?

Anadolu Sigorta: Firma Birleşik kasko, konut, sağlık ve ferdi kaza sigortası branşlarında mesleklere özel indirimler uyguluyor.

Anadolu Sigorta’nın uyguladığı indirimler ise şöyle; üniversite-akademik ve idari personel; yüzde 5-35, Noter ve emekli noterler; yüzde 10-35, Barolar Birliği’ne kayıtlı avukatlar yüzde 15-35, Sigorta Denetim Elemanları Derneği üyeleri yüzde 5-35, THY çalışanı ve emeklileri yüzde 10, TC Merkez Bankası çalışanları ve Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı çalışanı yüzde 5-30, sağlık çalışanları yüzde 5-35, mimarlar yüzde 5-35, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası üyeleri aynı zamanda eşleri ve çocukları yüzde 5-35, İşBankası “İşim Kart” ve “TİM Kart” sahipleri yüzde 5-35, Ankara Üniversitesi akademik ve idari personeli yüzde 10-35.

Allianz Türkiye: TSK mensubu ve eşlerine yüzde 20, öğretmenlere, üniversite öğretim üyelerine, polislere, eczacılara, mülki idare personeline ve yargı mensuplarına yüzde 15, memurlara yüzde 15. –

Generali Sigorta: Öğretmenlere yüzde 35.

Hepiyi Sigorta: Öğretmen, Akademisyen, Anonim Şirket çalışanları, kamu personeli, askeri personel.

Ray Sigorta: Devlet memurları yüzde 25, serbest muhasebeci ve mali müşavirler yüzde 15, Anonim Şirket çalışanları yüzde 25, eczacılar yüzde 15, emekliler yüzde 15, hakim ve savcılar yüzde 15, mühendisler yüzde 15, öğretmenler ve öğretim görevlileri yüzde 25, sağlık çalışanları yüzde 15, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları yüzde 25’e varan indirimlerden faydalanabiliyor.

İndirimler nasıl alınır?

Kasko poliçesi yaptırmak isteyen kişilerin, indirimden yararlanmak için meslek bilgilerini sigorta şirketine bildirmesi gerekiyor. Sigorta şirketi, meslek bilgilerini kontrol ettikten sonra indirimi poliçeye yansıtıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir