SEC Başkanı Yine Sahnede: Kripto Para Uyarıları Devam Ediyor!

Kripto para piyasası nefesini tutmuş spot Bitcoin ETF’nin SEC’ten onay almasını bekliyor. İhraç için başvuru yapan firmalara ve bir çok uzmana göre Bitcoin ETF artık an meselesi. Bununla birlikte SEC başkanı Gary Gensler, kripto dünyasına bakış açısını koruyor. Bu doğrultuda Gensler’den üst üste uyarılar geliyor.

SEC Başkanı kripto para yatırımcılarını uyarmaya devam ediyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto para dünyası yeni bir aşamaya geçmeye hazırlanıyor. Bitcoin ETF için başvuru yapan firmalar SEC’in incelemesinin ortasında son güncellemelerini yaptı. Valkyrie, SEC’in Çarşamba günü onay vereceğini tahmin ediyor. Bunun ardından ilk Bitcoin ETF’nin Perşembe günü işleme başlayacağını öngörüyor. Bu gelişmelerin ortasında SEC Başkanı Gary Gensler, kripto yatırımcılarına üst üste uyarı yapıyor. Gensler, dünkü uyarısından sonra bugün de aynı minvalde bir uyarı mesajı paylaştı:

Kripto varlıkları içeren bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız, dikkatli olun. Kripto para varlık menkul kıymetleri yeni fırsatlar olarak pazarlanıyor olabilir. Ancak, bunlar için ciddi riskler söz konusu.

Profesör Cochran, Gensler’e sert eleştiriler yöneltti!

Bununla birlikte Gensler’in bu uyarısına bir çok eleştiri de geliyor. Bunlar arasında sosyal medyada da tanınan Profesör Adam Cochran, Gensler’e dikkat çekici bir cevap verdi. Cochran, Gensler’in kullandığı “Kripto para varlık menkul kıymetleri” tanımına karşı çıkıyor. Profesör, herhangi bir ABD mahkemesinin bu tanımı kullanmadığını belirtiyor. Ayrıca, SEC’in, 1933 tarihli Menkul Kıymetler Yasası’nda tanımlanan “menkul kıymetleri” ve menkul kıymet olmayanların menkul kıymetleştirilmiş satışı olabilen “yatırım sözleşmelerini” denetlediğinin altını çiziyor. Bu noktadan hareketle Cochran, Gensler’i şöyle eleştiriyor:

Hukukçu olmayan Gensler, kendi terimini uydurmaya ve erişim alanını genişletmeye çalışmayı seçti. Yeni başlayanlara anlaşmaları kabul etmeleri için zorbalık yapmak dışında, hiçbir ABD mahkemesi asla bu konularda SEC’in yanında yer almadı veya “kripto varlık menkul kıymetleri” kavramının varlığını tanımadı. Bunun yerine SEC sadece dolandırıcılığın da söz konusu olduğu ya da herhangi bir varlık için geçerli olabilecek klasik bir “yatırım sözleşmesi” satışının söz konusu olduğu davaları kazandı.

Başvuru yapanlar Bitcoin ETF onayı için güncelleme yaptı

Kripto para ve finans dünyasında önemli bir hamle olarak, BlackRock, VanEck, Invesco, Galaxy, ARK 21Shares ve Grayscale gibi büyük oyunculardan oluşan bir konsorsiyum, Amerika Birleşik Devletleri’nde Bitcoin ETF’ler için hararetle yarışıyor. Bu kuruluşlar, Salı günü SEC’e revize belgeler sundu. Böylece, onay için güçlü bir baskı sinyali verdi. SEC, son 24 saat içinde, bu muhtemel ihraççıların dosyalarına yorumlarla yanıt verdi. Bu gelişme finans camiasında beklenti ve spekülasyonlara yol açtı.

Son başvurular, öncelikle potansiyel iflas senaryolarında hissedar risklerinin azaltılması ve ETF’nin yetkili katılımcıları arasındaki çıkar çatışmalarının önlenmesi gibi önemli hususları ele alan değişiklikleri ortaya koyuyor. Özellikle, Invesco ve Galaxy ücret yapılarını revize etti. Böylece, daha önce açıkladıkları ücreti %0,59’dan %0,39’a düşürmeyi tercih ettiler.

Kritik bir son tarih olan 10 Ocak 2024’e sadece bir gün kaldı. Şimdi SEC büyük bir baskı altında. Bu yüzden kripto para uzmanları, kararlı bir hamle yapmasını bekliyor. Sektörün içinden gelenler arasında, düzenleyici kurumun adaleti ve zamanlamayı korumak amacıyla bu ETF başvurularının kapsamlı bir şekilde onaylanmasını tercih edebileceği yönünde yaygın bir beklenti var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir